Привет на всички,
Правя този пост, за да дадем по-широка перспектива на храненето и неговите основни принципи, които ще ни помогнат за дълголетие изпълнено с качествен живот.
Обикновено голямата част от хората се интересуват коя диета работи най-добре? Така поставен въпроса е грешен и не може да даде еднозначен и верен отговор за всички.
Затова ще се опитам да обясня основните принципи, от които да се ръководим при следването на хранителен режим. За целта съм използвал информация от др. Петър Атиа , която ще споделя с вас.
И така, започваме с това какво представлява в общият случай съвременното стандартното хранене и защо е така конструирано.
Хранителната индустрия и правителствата нямат за цел да ни убият или разболеят буквално, но основните показатели, от които се ръководят компаниите в хранителната индустрия са:
На базата на тези фактори се произвеждат и повечето хр. продукти: евтини суровини, допълнителни съставки (като захар и неини производни) и стабилизатори, които помагат да се съхранява лесно и дълго (срок на годност от по 2г) и да се яде навсякъде (кроасан, чипс, вафла и всичко, което е преработено и в опаковка).
Съвсем естествено консумацията на такива храни, не само че не води до подобряване на здравословното състояние, ами напротив.
Какви са възможните варианти пред нас (извън това да се храним с изброените по-горе храни):
И така, нека сглобим цялата картина:
За начало най-важното е да преустановим стандартната диета (хранене), което е труден процес, тъй като храните, които присъстват там са пристрастяващи, евтини, удобни и вкусни.
За да избягаме от порочният кръг, възможният добър вариант включва както рестрикция на времето, през което се храним, така и вида диета, на който сме се спрели.
Пример: Храним се само от 12 до 20ч. (обяд и вечеря) и сме се спрели на хранителен режим с ниско съдържание на въглехидрати (избягваме максимално захарта във всичките и форми и преработените/пакетирани храни). По този начин ще се приближим до момента, в който ще включим и фастинга в режима си (да си гладен понякога не е порок, не е нормално постоянно да си гладен и да стоиш гладен). Сами за себе си ще откриете дали ви допада повече да сте само на вода за 20-24ч веднъж седмично, или пък ще предпочетете силно ограничение на калориите за по-дълъг период (примерно 3-4 дни).
От гореизброените варианти, бих изключил Вариант 3 (ежедневна рестрикция на калориите с 30%) – това не е устойчив вариант за дълъг период (да не споменавам за варианта цял живот да си ходиш гладен).
За мен най-добрият вариант е комбинация от хранене в определен прозорец от време (16/8), с високо мазнинно и ниско въглехидратно хранене (60% – мазнини, 30% протеини, 10% въглехидрати) и периодично гладуване всяка седмица за 20-24ч.
Аз изказвам благодарности към др. Петър Атиа, който просто и ясно е обяснил основите на храненето (макар и отнело му 5г проучвания), които ще ни помогнат в ежедневието ни и стремежа за по-добър живот.
Ето и линк към оригиналният пост.
Бъдете здрави и усмихнати 🙂
ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ