ТК: Какво мислиш за употребата на въглехидрати?
ИК: При хора, които нямат физически натоварвания, като системни тренировки, реално не им трябва никакъв въглехидрат, за да функционират прекрасно. При хора, които тренират без значение тежко или леко, им трябва различно количество въглехидрат и то само за малко гликоген в скелетната мускулатура. Всъщност процесът на гликогенеза не им трябва за нищо жизнено важно, освен за работата на мускулите. Въглехидтатите са единствените хранителни вещества, които не са есенциални за човешкия организъм. Тоест организмът може да си ги набави с други методи, ако не се приемат директно. Ако спреш солта ще умреш (образно казано) или поне ще развиеш някакви болести, ако спреш захарта, нищо няма да ти стане, освен да ти се подобрят всички биохимични процеси и метаболизма, като цяло. Ние, като човешки същества, сме еволюирали стотици хиляди години, като сме приемали предимно мазнини и протеини от животински произход. Само от около 10 000 години сме започнали да се храним с растения. През неолита се извършва най-сериозната промяна в човешката история на начина на хранене: от лова и събирането, към земеделско стопанство. Никога дотогава не е имало затлъстяло човешко същество. Да не говорим за деца с диабет. Просто няма как да затлъстееш от основен прием на месо (и зеленчуци), но с хляб процесът на затлъстяване е светкавичен.
Отдавна е доказано, че една калория не е само калория. И няма абсолютно никаква прилика между 500 калории от Кока-кола и 500 калории от една пържола. При безалкохолното имаш такъв огромен пик на кръвната захар и инсулина, че тялото ти едва успява да се пребори с тази откровенна отрова. Захарта е токсична за човешкия организъм. Всяка захар над еквивалент на две чаени лъжички в кръвта, води до изключително тежки възпалителни процеси, ако не се ограничи веднага. И тука инсулина спасява неразумния човек, погълнал огромното количество отрова, като превръща всичката излишна кръвна захар в мазнини. Това е просто компенсация – живото-спасяващ биохимичен метаболитен процес, който хората познават като затлъстяване. За съжаление, при прекаляване със захарите, клетките стават резистентни на инсулина във времето. И това го виждаме при диабетиците от тип 2. И как лекуваме тези хора – караме ги да ядат въглехидрати и да си бият допълнителен инсулин. Това е все едно да лекуваш алкохолик с алкохол. Това е съвременната медицина. Докторът ти иска да си купуваш неща от аптеката.
ТК: А какво мислиш за това, че доста хора в Силиконовата долина са привърженици на кето лайфстайла. В това число и Елън Мъск.
ИК: Просто са интелигентни хора. Извън кръга на шегата, то си е така. Като изключиш емоциите (как не бива да ядеш твоите приятели- животните), а се съсредоточиш върху самата биология на човека, как е еволюирал и ще установиш, че човечеството е започнало тази масова злоупотреба със захарта в последните 50 години. В момента като влезеш в един супермаркет 90% от стоките са със добавена захар. Никога в човешката история не е имало деца с диабет тип 2, да не говорим, че вече има и новородени с диабет. Бебета! Никой не се запитва защо има толкова много дебели хора, които са изключително мотивирани и правят какво ли не, за да отслабнат. Мъчат се да не ядат, изтощителни тренировки и никакъв ефект. Но никой не им е казал, че се отслабва единствено и само с храна. Начин на хранене. Създаване на режим. Обществото им налага представата, че са дебели защото нямат воля да не ядат, че не тренират достатъчно сериозно и след 6 месеца неядене и изтощителни тренировки и никакъв ефект се получава изтъркания от употреба “йо-йо” ефект. А всъщност хората не са виновни, че са дебели, а са виновни, че не знаят как да се хранят.
ТК: Какво смяташ за хората, които знаят, че захарта ги прави дебели, но въпреки това го правят?
ИК: Накрая винаги се стига до избор, колкото и да не ти харесва. Сега ако питаш баща ми той за нищо на света няма да погледне сладко. Въпреки това, аз съм против крайностите, има си време като Коледа, когато хората трябва да повишат настроението си в най-ужасното време на годината. Тогава можеш и да ядеш каквото си искаш, но каквато и да е вредата, тя много лесно се преодолява от организма, като се върнеш в нормалното му състояние. Например ако си пушил сериозно 10 години, после ще ти трябват още 10 години за да си възтановиш дробовете, докато с кето-режима можеш само за няколко месеца да вкараш метаболизма си в релси!
Друго, което много ме дразни напоследък, е тенденцията за налагане на затлъстели хора за ролмоделс. Плъс сайз модели, възпълни певици, които демонстративно се гордеят с невероятните си размери и др. Предполагам, се прави с цел да се противопостави общественото мнение на „опасната“ тенденция с “нереално слабите манекенки и жени по списанията”, които карали тийнейджърките да не се харесват и да бъдат нещастни. А аз питам, кое е по-добре? Да помпаме подрастващите с фалшиво самочувствие, че всичко им е наред и те са „красиви, каквито са“, дори и това да компрометира здравето им или да ги стимулираме да се развиват и да бъдат все по-добра версия на себе си. Няма нито един успял човек в света, който да е „доволен“ от себе си. Всички са самокритични! Самокритиката е полезна и води до резултати. Самодоволството води до деградация и апатия. Да погледнем общата картинка сега! Всичко това доведе до невероятни резултати. В момента вероятността да видиш по улицата тийнейджърки с фит тела и без паласки е в пъти по-малка отколкото да видиш жени м/у 35г. и 45г. с перфектни поддържани тела, които могат да тичат по 10км всеки ден без проблем. Защо? Защото едните са живели във време на самокритика, която е довела до реалистична визия и самооценка, а другите имат тотално объркана представа кое – какво е.
ТК: Мислиш ли, че има конспирация и президентите на големите хранителни и фармацевтични корпорации се договарят да разболяват хората?
ИК: Абсолютно. Но не мисля, че става въпрос за конспирация, а чисто и просто за печалба. Ревеню. Те си имат стратегия имат и план за развитие и си го следват. Ако можеш да създадеш още 10% потребители го правиш. После излизаш пред обществото и казваш, че тези хора просто са си такива. А ти ги обиждаш, ако кажеш, че са дебели! Ти си този, който слага етикети и ти си този, който е безчуствен и ти не се съобразяваш с тях, защото те са такива. Не те не са такива и не са длъжни да са такива. Да си затлъстял или не, не е като да си нисък или висок. Това е състояние, което компрометира човешкото здраве. За щастие е напълно обратимо, за ужас на цялата фармацевтична промишленост.
ТК: Говориш за веганството и как почива на вина към животните, а не на наука.
ИК: Аз обичам животните. Много. Още се събуждам целия в сълзи за моето куче Арес пет години след загубата му. Колкото и да е трудно се мъча да разграничавам нещата. Хората в цялата си история са го правили. Имали са животни, за които са се грижили и такива, които са убивали за храна. Въпрос на оцеляване. Ние сме всеядни, като мечката и прасето и при необходимост, може да оцелеем на всякаква храна. Човешкия метаболизъм е супер гъвкав и може да поддържа съществуване на всякакви рестрикции. Веганството е вид рестриктивен режим. Човек може да живее и на такъв прием. Но при компромиси със здравето си.
ТК: Досега много говорихме само за захарта, но има ли разлика между захарта и ориза, картофите и брашното?
ИК: Има, но само в гликемичния индекс. Всички те са въглехидрати, които се превръщат в глюкоза. И ориза и картофите могат да доведат до затлъстяване, ако се консумират прекалено. Когато гликогеновите депа в черния дроб и скелетната мускулатура са пълни, тази глюкоза се складира в мастните депа под формата на мазнини.
ТК: Има ли доказана връзка между холестерола и сърдечно-съдовите заболявания?
ИК: Не. Твърдо. Ето пример за факта, че една неистина повторена 100 пъти, става „истина“. Факт е, че до момента няма нито едно медицинско изследване, което да доказва корелация между високия холестерол и сърдечно-съдовите заболявания. Нито едно. Въпреки, че 40 години се твърди точно това. Напротив. Има такива изследвания доказващи, че няма никаква връзка. Всички пациенти със сърдечносъдови заболявания се разпределят в абсолютно равни количествени групи, съответно с нисък, нормален и висок холестерол.
ТК: Какво мислиш за смесването на големи количества въглехидрати и мазнини?
ИК: Най-лошото, което човек може да причини на организма си. Висока кръвна захар, съответно висок инсулин плюс мазнини… За съжаление говорим, за най-вкусните неща: баници, торти, донъти, кексове и сладкиши. Хубавото в случая на кето режима е, че има хиляди начини да си направиш нисковъглехидратни сладкиши, маслени кремове, сладоледи и др.
ТК: И един последен въпрос. Ти изглеждаш страхотно, но взимаш ли нещо като добавки или стероиди, за да изглеждаш така?
ИК: Който казва, че не взима така наречените “performance enhancing drugs”, a не изглежда “нормално”, то в 99% от случаите лъже. Което според мен е тъпо. Не виждам причина да се крие такова нещо. Но има хора всякакви. В професионалния спорт от 30г насам няма световен или олимпийски или какъвто и да е рекорд постигнат в какъвто и да е спорт без специални медикаменти. Това че “забраняват официално” употребата е просто лицемерно за мен. При положение, че всички правят нещо, то “играта е пак честна”. Чийтване е, когато само някой чийтва, а не всички. Дори шахматистите взимат определни неща. А колоездачите си сменят кръвта, практика прилагана и при конете в надбягвания. Някой хора дори спят в барокамера. Всичко това нито изключва, нито заменя къртовските усилия или труд, които полага индивида, за да достигне своя генетичен максимум. Напротив. Аз лично съм взимал стероиди. Последно взимах преди 10-тина години. Сега съм предимно на хранителни добавки. Така реших. Първо не съм професионален атлет, за да ползвам стероиди. И второ негативите са повече от позитивите. С две думи, реших, че няма смисъл.
ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ